Dnes je 26.6.2017
meniny má Adriana, Olívia, zajtra Ladislav, Ladislava

Malí veľkí škodcovia

admin | 28.3.2017

Náš seriál o živočíšnych škodcoch pokračuje. V tomto čísle sme na „na zúbky“ pozreli strapkám, ktoré vďaka druhovej početnosti patria medzi významných škodcov kultúrnych rastlín. 

Strapky sú drobný, štíhly 1 až 3 mm dlhý, krídlatý cicavý hmyz. Majú dva páry úzkych, bezfarebných krídiel, ktoré sú po celom obvode obrúbené dlhými brvami. Krídla vyzerajú akoby mali rozstrapkaný okraj, odtiaľ pochádza aj názov tohto hmyzu. Dospelé strapky sú čiernej alebo žltohnedej farby, ale môžu mať červené, čierne alebo biele znaky. Často odskakujú a larvy sú podobné dospelým, no nemajú krídla a sú svetlejšej farby. Strapky nabodávajú bunky, vyciciavajú ich obsah, vpúšťajú otravné látky a prenášajú viacero vírusových ochorení.  Vyciciavajú pletivá listov, stoniek, púčikov, kvetov aj ďalších častí rastlín. Poškodené časti majú vzhľad špinavobielych bodiek, ktoré neskôr hnednú a korkovatejú alebo vznikajú strieborno biele škvrny a pásiky. Napadnuté časti sa skrúcajú, listy schnú, kvety opadávajú a pri silnom napadnutí hynú celé rastliny. Rozmnožujú sa v teplom a suchom prostredí.

Strapky na okrasných rastlinách

Strapky sú drobní škodcovia, preto na ich prítomnosť upozornia pestovateľov až škody, ktoré na rastlinách spôsobia. Na kvetoch, ktoré znehodnotia skôr ako rozkvitnú, vznikajú drobné bledé škvrny, na listoch striebristé povlaky a drobné čierne kvapky trusu. Poškodené časti rastlín strácajú zelenú farbu a objavujú sa rôzne deformácie.

 

Možnosti ochrany

Ak chcete proti strapkám zasiahnuť účinne, platí všeobecná zásada, že v 5-dňových intervaloch treba urobiť aspoň dve alebo tri ošetrenia napadnutých rastlín. Proti strapkám poškodzujúcim kvety zasahujeme už v čase tvorby kvetných pukov. Proti strapkám cicajúcim na listoch zasahujeme až po zistení prvých príznakov poškodenia. Izbové rastliny nesmieme chemickými prípravkami ošetrovať v obývaných miestnostiach. Ak to počasie dovolí, vynesieme ich na dvor alebo na balkón a tam ich ošetríme. Späť do bytov ich môžeme preniesť až po uplynutí predpísanej čakacej lehoty použitého prípravku. Na odchyt dospelého škodcu možno použiť žlté lepové doštičky. Najľahšie sa strapiek zbavíte biologicky – pomocou dravých roztočov.

 

 

| |
close