Dnes je 26.6.2017
meniny má Adriana, Olívia, zajtra Ladislav, Ladislava

Hydropónia

Hydroponický spôsob pestovania rastlín je prakticky najjednoduchší a dlhodobo vyskúšaný spôsob pestovania rastlín v minerálnych substrátoch. Metóda hydroponického pestovania rastlín je známa viac ako sto rokov, napriek tomu sa s touto metódou stretávame zriedkavejšie.

Charakteristickým znakom hydropónie je pestovanie rastlín v umelom živnom prostredí, kde sú všetky požadované prvky v ľahko dostupnej forme živného roztoku. Ako náhrada za klasicky substrát sú pre hydropóniu používané špeciálne upravované minerálne substráty. Oproti pestovaniu rastlín v zemine ma hydropónia celý rad výhod. Štruktúra minerálneho substrátu sa po celú dobu nemení, prístup vzduchu ku koreňom je rovnaký na začiatku pestovania i o niekoľko rokov – rastlinu preto netreba často presádzať. Eliminuje sa znečistenie interiéru od zeminy, odpadajú aj problémy so zálievkou, hnojením.

Minerálny substrát môže mat rôznu podobu, no najčastejšie používaným je keramzit hydroton. Nerozmáča sa, je stály, zrna sa nemenia pri kontakte so živným roztokom, je hygienicky nezávadny, neobsahuje zárodky chorôb a škodcov, jeho hmotnosť nepreťažuje nádoby s rastlinami, ale zároveň im poskytuje dostatočnú oporu pre optimálny vývoj a rast.

| |